1. Standart Palamut Kösteği Hazırlama!

merhabalar bu çalışmada palamut kösteği yapıcağız ayrıca sizlere çok ince bilgiler vericeğim,öncelikle sinopluyum ve sinop yöresi kıyıdan tekne balıkçılıgı yapan aile büyüklerimden öğrendiğim bilgileri sizlere sunucağım inşallah faydalı olur satırlarımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum

bizim oranın insanı palamut kösteği yaparken iğnesinden kasnağına kadar büyük özen gösterir çünkü hazırladıgı bir takımı uzun süre kullanmak ister kösteği bağlarken aşagıda verdiğim resime bakalım

bağladıgım bu takımda ilk önce tüy cok uzun oldugu için kesmemiz gerekecek fakat nereden kesicez üstenmi alttanmı ?
    tüylerin en altında plastige benzeyen uc kısmı aşagıdaki resimde parmağımla gösterdiğim taraf baglama işlemi tamamlandıgında üstüne süreceğimiz kırmızı oje ile normalinden çok çok sağlam olucaktır.tüyün bittiği yeri kesmemeyi tercih ediyorum bu çaparimizi çok çok saglam yapıyor çözülmeleri önlüyor özellikle kasnaga 50li 100lü çapari yapıcaksanız kesinlikle bu yöntemi deneyin derim he diyorsanız atcek çapari yapıcam onun için bu kadar ayrıntıya girmenize gerek yok zaten bir çapariyi en fazla 1 2 av da kullanıyoruz tamam alt taraftan kesmedik fakat tüy uzun napıcaz diyeceksiniz ee burdada kullanılan tüy geliyor.Benim memlekettede horozun kanat altı tüylerini kullanırlar o kısımdaki tüylerinde boyu çok çok uygundur kesmenizi gerektirmeyecektir.resimde kullandıgım tüyler baya vasat ithal tüy diye geçiyor tabi bunları kullanırsanız balık alma sansınız çok üst düzey değildir.

elime almışken biraz çapari yapıyım dedim

bugünkü çalışmamın sonucu

teşekkürler zaman ayırıp okudugunuz için

Konu OktayOzden tarafından (20-09-2013 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.
    Oktay Özden
    14.02.1994
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 19-09-2013, 19:31

2. Standart

teşekkürler canım kardeşim çok güzel paylaşım olmus değerli bilgilerin için sagolasın
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 21-09-2013, 21:15

3. Standart

Sende saolasın abi eyvallah teşekkür ediyorum güzel yorumların için
    Oktay Özden
    14.02.1994
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 21-09-2013, 21:50

4. Standart

Senin yüzünden Sinop'ta tavuk katliamı varmış. Tek tavuk bırakmamışlar.
    Ben de Dik Karpaz eşeğinin tüyünden sahte nasıl yapılır anlatacağım ama korkuyorum

Ellerine sağlık kardeşim. Güzel bilgilendirmeler bunlar. Şevkin kırılmasın. Devam et sen elinden geldiğince anlatmaya. Belki bugün gereken takdiri alamıyorsun ama yarın bir gün birçok insan için kılavuz olacak bu bilgiler.
    Bülent Özdemir 1975
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 22-09-2013, 23:24

5. Standart

Sorun yok abi okunduğunu biliyorum ama yorum yapmıyolar onuda yaparsan zamanla

Bir kadir abimiz var saolsun
    Oktay Özden
    14.02.1994
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 23-09-2013, 08:42

6. Standart

Eline sağlık Okay abi.
    Bi de bazı yerlerde çaparinin sonuna rapala bağlanıyor bu yöntem sağlıklı bir yöntem mi?
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 23-09-2013, 17:57

7. Standart

Benim düşüncemi sorarsan eger bağladığın çapari palamut çaparisi ise arkasına rapalaya gerek yok zaten palamut çaparine palamut gelir birde rapalaya atlıcak filan gerek yok çaparinin arkasına en saglıklı yöntem istavrit zamanı istavrit avlarken baktın istavrit yarım geliyo çaparinin arkasına yemli takım bağlıyıp yakaladıgın istavritleri kovalayan çinekop sarıkanat gibi avcı balıkları avlayabilirsin en saglıklı çapari arkasına baglama yöntemi budur kardeşim
    Oktay Özden
    14.02.1994
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 23-09-2013, 18:08

8. Standart

paylaşım için teşekkürler faydalı bilgiler not defterime attım bile
    Cihan Deniz
    Manisa
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 26-09-2013, 13:13