Beğen Tree4Beğeniler
 • 4 Yazan Vedat Abayoğlu

Konu: İstanbul Boğazı,çinekop ve Lüfer avı kerterizleri

 1. Standart İstanbul Boğazı,çinekop ve Lüfer avı kerterizleri

  Değerli Üyeler
  Halende yemli avın ve hatta ışıklı gece avının cok azda olsa yapılabildiği
  Kız Kulesinin hemen önleri,bu hüviyeti sayesinde,Tünel İnşaatının devamıyla bu hüviyetini kaybetmiş görünsede.bu inşaat dolayısıyla yapılan cok uzun iskelenin sağladığı yemlenme imkanıyla,özellikle Lüferin hayli uzun zaman av vermesini sağlamaktadır.Burada yapılan av şekli,özellikle Radarın önü ve az gerisinde,ağır kurşun ve surf kamışla Rapala avı şeklindedir.
  Bu bölgede ilkönceleri lüfer,daha sonraları sarıkanat ve cinekop av vermektedir.Yemli olarak yapılan avının yanısıra,pekala Rapala ilede bu balıkları tutabilirsiniz.Sizlere müteakiben kullanılan Rapala tiplerinin resimlerini yollayacağım.
  Paşalimanı bazen güzel av vermektedir.Daha evvelinde o koca motorların bağlandığı bölgede fırsat olduğunda iyi balıklar alabileceğinizi söyleyebilirim.
  Kuzguncuk parkı bence cok önemli bir av mahali değildir.Sadece mevsiminde heryerden fazla iri gümüş ve zargana barındırır.Camiden sonraki bölümü icinse,sadece piknik yapabilirseniz iyidir derim.
  Beylerbeyine gelince Polis Karakolunun önündeki parkta aynı hüviyettedir.Beylerbeyi vapur iskelesi civarında fırsat ulursanız yemli avda netice alabilirsiniz.
  Cengelköye gelirken bir top sahasının yanından gecersiniz.Hemen evvelinde dikine denize ulaşan kısa bir yol vardır.Bu yolun denizle buluştuğu dar alan bazen öylesine randımanlııdırki şaşarsınız.Hemen o yola paralel daha evvelinde Beylerbeyi yönünde bir yol daha yalıların arasından denize ulaşmaktadır.Onun önüde iyidir.
  Cengelköyün ici bence yemlik kraca icin önemli bir yerdir.Aklınızın bir köşesinde kalsın.
  Cengelköyü gecince Kuleliye varmadan önce Palanın ve hemen evvelindeki Erdoğanın yerleri,istavrit avı icin iyi olsalarda çinekop icin aynı şeyleri söyleyemeyeceğimiz yerlerdir.
  Kuleli Askeri lisesinin önü kimi zaman uzun süre av vermesi kimi zaman ise suskun kalması ile ünlüdür.Müdavimleri istikrarla oradan ayrılmazlar.Başka yerler av verirkende aynı durum sürebilir.Ancak balık oturduğunda ister yemli,ister rapalayla zevkli,randımanlı ve uzun süreli avlar yapabileceğiniz cok önemli bir bölgedir.Başlangıcındaki beton cıkıntının üzerinden gayet zevkli gece avları gercekleştirebilirsiniz.Oltacı Nurinin yanına kadar olan uzunca bölge mevsiminde omuz,omuzada olsa av veren yerlerdir.
  Parktaki incirlerin önü,ve özellikle tek olan erik ağacının önü nefis yerlerdir.
  Parkın Yalı tarafındaki akıntılı bölge sahilden kaşık ve rapalayla gayet güzel av verir.
  Kuleliyi gecince Vanıköy camisi ile Kocların yalısının arasından denize hemen ulaşılır.Asırlık Meşe ağacları altında bu balıklara tekrar rastlarsınız.Arada ağacların dalları mani teşkil etsede dikkatli davranırsanız netice alırsınız.Burasının bazen önemli avantajıda,yemlik balık sıkıntısında,özellikle Kocların yalısının hemen dibinden gayet ince takımla yemlik kraca sunmasıdır.
  İlerlediğinizde Şebekeye ulaşırsınız,hani Kandilli Kız lisesi yakınları.Eskiden orada cay bahceleri yoktu.Hemen her yerinden harika avlar yapardık.Ancak şimdilerde geniş parkının önleri av sahası olarak kalmıştır.
  Cay bahcesi duvarının hemen önü öncü cinekopların av verdiği bölge olmasının yanısıra,bazen capariyle av verecek kadarda bol balık barındırabilir.Gececilerin tercih edebilecekleri yerlerdendir.
  Kandilli vapur iskelesine vardığınızda bilinizki önemli bir av sahasına eriştiniz.
  İskelenin hem sağı ve özellikle solu alternatif av yöntemlerinin(capari,kaşık,yemli ve rapala)yapılabileceği yerlerdir.Helede soldaki yalıların önündeki kısa yolun en ucuna,yani Kandilli akıntı burnunun tam merkezine erişirsiniz.Yemli avcılar yolun başında iskelenin hemen yanında avlanırken siz,akıntının en yoğun olduğu 5,6 metrelik bölümde cok ağır kurşunla 200 veya 250 gr.gerek 2 numara kaşık ve gerekse rapala ile harika avlar yapabilirsiniz.Sabaha karşı,gün daha ışımadan yapılan bu avda,üst,üste lüferler almak olasıdır.Şanslısının oltasına iri levrek bile gelebilir.
  İskele yanları mevsiminde heryerden cok size capari ile Palamut avı sunar.Özellikle İskelenin sol tarafı yalıların önü daha randımanlıdır.
  Buradan Kanlıcaya kadar önemli av yerleri eskiden vardı ama şimdi bu imkan kalmamıştır.Bazen deniz kıyısındaki inşaatlerin iclerine girer bir dolu cinekop alabilirdik.Ancak son durumunu bilmiyorum ama kısa zaman öncesine kadar İkinci Köprü ayağına canbazlık yaparak iner,o alandan hem lüfer ve hemde cinekop yakalardık.Ayrıca Palamutta gelirdi.
  Kanlıca Sahil Yolu bölgesine erdiğinizde avınızda ilave dikkat sarfedeceğiniz bir bölgeye vardınız demektir.Zira burada akıntı kuvvetlidir.Sabit kalarak av yapılmaz.Akıntı başına yürünür,olabildiğince uzağa atılır ve yürüyerek arar ve keza yürürken oltanızı toplayıp avlanabilirsiniz.Uygun uzaklığa ermeyen takımınız dibe takılır ve ona veda edersiniz.Bakın eski tecrübelerime dayanarak iddia edebilirimki,özellikle ekim aının son günlerinde,daha cinekop tam oturmadan bu bölge size sürpriz çapariyle yoğun av verebilir,aklınızda olsun.Bu bölge hemen her sene azda,cokta olsa çapariyle palamut aldığım bir yerdir.Keza ilerleyen mevsimde,yani ocak ve Şubat başlarında bile bazen sürpriz iri sarıkanatlar verebilir.Az iğneli,kurşundan evvel son iğnesi cıkarılmış,bir iki tane cinekop iğnesi ihtiva eden,ayrıca kurşun altına köstekle iliştirilmiş,kücük mantarlı hırsızlı takımınıza bugünlerde ileriden iri istavrit ve kıyıya geldiğinizde sarıkanat yapışmış olarak randımanlı ve gayet zevkli av yapabilirisniz.apari dibine bağladığınız o bir iki cinekop caparisinede o sarıkanatlar yapışabilir.
  İlerlediğinizde Öğretmenevleri önlerine gelirsiniz.Burası Kanlıcaya benzer taktikle avlanıp netice alabileceğiniz bir bölgedir.İki bölge arasında kalan,kaldırımı gayet dar bölge ise bazen randıman sağlasada gecen arabaları rüzgarı sizi hep rahatsız edecektir.
  İlerlediğinizde Paşabahce koyunun başlangıcı Çakal burnuna gelirsiniz.Atışınıza güveniyorsanız burayı deneyiniz.Özellikle Palamut ve Zargana veren bu ucta bazen nefiz cinekop avları yapabilirsiniz.
  Dalgıc okulunun önleri huzurla yemli av yapabileceğiniz,ileri mevsimlerde bile av verebilen bir bölgeydi.Kuleli önleri yasaklandığında orasıda yasaklanmıştı.Kuleli acıldı,zannederim orası halende kapalıdır.Yasak bölgesinin hemen dışından bazen randıman alabilirisiniz.
  Çubukluya giderken eski itfaiyenin önleri ve ilerisi sürpriz avlara gebedir.Ancak Cubukluya girmedenki bölge,öncü Cinekopları sunan bir yerdir,not ediniz.İlerlediğinizde Burun Bahceye gelmeden hemen önce Hayal Kahvesi vardır.Eskiden orası kapalıyken iner huzurla avlanırdık.Şimdilerde bu imkan kalmamıştır sanırım.
  Paşabahceye girmeden Burun Bahce levhasını görürsünüz,giriniz ve inşallah iyice pisletilmemiş bu bölgede huzurla avlanınız.Sizi orada üzecek durum,koydaki aşırı sayıdaki gırgırların cinekoplara yaşam hakkı tanımamışcasına yaptıkları yamyam avcılıkları olacaktır.Burası bazen inanılmaz ince takımla istavrit ve zargana avıda vermektedir.Yemlik balık ihtiyacınızıda giderebilirsiniz.Yemlik kraca deyince,ikinci köprü ayağına varmadan hemen önce Daloyoba durağı vardır.Arkasında bir girinti göreceksiniz.Bu dar bölgede kimse yoksa o kadar huzurla avlanırsınızki,hem oradan uygun kracaları ince takımlada alabilirsiniz.
  Beykoza gelmeden bazı yerlerdede avlandım.Ancak pekde önemli yerler olmadıklarını söyleyebilirim.Ancak yemlik krca bulmak acısından önemlidirler.Ayrıca parkının önündende bu ihtiyacınızı giderebilir bazende güzel cinekopta bulabilirisiniz.
  Öncü sarıkanat ve cinekopları bulmadaki taymingim,kestanelerin oluşmaya başlamasına denk gelen günlerdir.İyisimi ekim ayları ortaları gibi yolunuzu biraz daha uzaltıp,şöyle Anadolu Kavağına kadarda uzanınız.
  Başlangıcındaki askeri bölgeye varmadan son yokuş aşagı yola arabanızı itinayla sağa cekipte Kestane ağaclarını kontrol ettiğinizde diplerinde olmuş kestaneleri bulabilirseniz Cinekopu ümit edebilirsiniz.Hem ceeplerinizi lezzetli Kuzu Kestanesi ilede doldurursunuz.
  Sahili Anadolu Kavağına girmeden evvel hayli uzundur.Boyunca av versede benim tercihim,başlangıc bölümü değilde son bölümünde yol artık Kavağa girmeden hemen evvelki İri Cınar ağaclarının olduğu,önünde park yerinide bulunduğu bölümdür.Arabanızı kafadan park edipte hemen önünden avlanmaya başladığınızda,gününe denk gelirseniz kimseler aşağılarda daha siftah bile yapmamışken,sezonun ilk cinekop ve sarıkanatlarını kovayla alabilirisniz.
  Kerterizlerimiz bu kadar.Ancak daha aktif ve gözüpekseniz,balık sürüleri boğaza girmeden evvel siz gidip omnları karşılayabilirsiniz.Nasılmı o zaman ilk önce bir keşif gezisi yapın Sahil Köyün falan yolunu belleyin,sonrasında sorarak arayarak Karaburun mevkiini bulun,aşırı poyraz olmayan bir havada hava daha ışımadanda oltalarınızı bu burunu kayalık,dalgalı kaygan ucundan avlanın.Kimbilir Eylül ortalarından sonra buradan iri 4 Numara Toby Kaşıkla harika sırtıkara ve Kofana ile Lüfer avı verecektir.Öyleki bazı yoğun mevsimlerde Sahilköy İmamı bile Camiyi bırakıp sahilde olur.
  Ha unutmayın dahada ilerlerinde Silede Kabakoz ve Ağvada bu balıklkarı karşılayabilirsiniz.
  Sevgiyle kalınız,sorularınızı bekliyorum.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 25-07-2012, 04:36

 2. Standart

  Üstadtan Boğazın Anadolu yakasının şifreleri, altın değerinde bilgiler, belgeleyiniz kaydediniz,üstadım Avrupa yakasının şifreleri ne zaman geliyor?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 25-07-2012, 11:55

 3. Standart

  balığa gidemediğim zaman bile okuduğumda keyif alıyor gitmiş kadar oluyorum, bir manzara oluşturmak bu olsa gerek teşekkürler vedat abi
  çinekop son bir saattir kesti .

  MUSTAFA EMRE KARA 1983
  BEYOĞLU-İSTANBUL
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 25-07-2012, 13:46

 4. Standart

  Vedat amca, bilgiler süper.
  Yalnız Anadolu yakası için detaylı bilgiler sunmuşsunuz ben kendi adıma avrupa yakasında ikamet ediyorum. Bildiğimiz birkaç nokta var ama yoğun olarak kalabalık oluyor balık yaptığı zaman. Şöyle kaçabileceğimiz tenha yerler varmı acaba?
  Eskiden Çayırbaşı askeriyenin yanı kaşık ile güzel lüfer yapardı ama son 2 senedir bir tane balık yapmadı, gerçi balık zamanı o karadeniz çıkışının önünü kesen gırgır teknelerinden bir tane bile balık geçemiyor galiba bunun etkisi çok büyük diye düşünüyorum.
  Saygılar.
  Murat Bozkurt
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 25-07-2012, 18:27

 5. Standart

  Alıntı muratbzk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Vedat amca, bilgiler süper.
  Yalnız Anadolu yakası için detaylı bilgiler sunmuşsunuz ben kendi adıma avrupa yakasında ikamet ediyorum. Bildiğimiz birkaç nokta var ama yoğun olarak kalabalık oluyor balık yaptığı zaman. Şöyle kaçabileceğimiz tenha yerler varmı acaba?
  Eskiden Çayırbaşı askeriyenin yanı kaşık ile güzel lüfer yapardı ama son 2 senedir bir tane balık yapmadı, gerçi balık zamanı o karadeniz çıkışının önünü kesen gırgır teknelerinden bir tane bile balık geçemiyor galiba bunun etkisi çok büyük diye düşünüyorum.
  Saygılar.
  Sevgili Murat

  Zaman içersinde Avrupa yakasınınıda ele alacağım.

  Sanırım nispeten tenha yerler bulabileceğiz.

  Sevgimle kal
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 25-07-2012, 23:53

 6. Standart

  Alıntı köstereç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Doğma büyüme istanbulluyum ama keşke yine istanbulda otursam be abim. Yani için için üzüldüm şinidicikin istanbulda oturmadğıma tebeya.
  Oysa benim için durum farklı sevgili Cengiz.
  9 senedir ayrıyım ama gittiğimde sadece 10 gün kalabiliyorum zira canım sıkılmaya başlıyor

  Sevgiler
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 26-07-2012, 00:06

 7. Standart

  Alıntı Bedirhan Bilecen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Üstadtan Boğazın Anadolu yakasının şifreleri, altın değerinde bilgiler, belgeleyiniz kaydediniz,üstadım Avrupa yakasının şifreleri ne zaman geliyor?
  Çok yakında ele alacağım sevgili Bedirhan

  Sevgiler
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 26-07-2012, 00:07

 8. Standart

  Alıntı black cloud Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  balığa gidemediğim zaman bile okuduğumda keyif alıyor gitmiş kadar oluyorum, bir manzara oluşturmak bu olsa gerek teşekkürler vedat abi
  Faydalı olabildiğime sevindim sevgili Emre
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 26-07-2012, 00:07

 9. Standart

  sevgili vedat agabey ,
  hem mubarak kurban bayramınızı kutluyorum , hemde boyle faydalı bilgiler verdiginiz için size sonsuz sükrak ve minnetlerimi iletiyorum . Sağolun varolun
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 27-10-2012, 16:38

 10. Standart

  Alıntı marif63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sevgili vedat agabey ,
  hem mubarak kurban bayramınızı kutluyorum , hemde boyle faydalı bilgiler verdiginiz için size sonsuz sükrak ve minnetlerimi iletiyorum . Sağolun varolun
  Sağol,bende ilgi ve yorumlarınıza teşekkür ediyorum

  Sevgimle kal
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 29-10-2012, 09:23