Beğen Tree9Beğeniler

Konu: İp misina kullanımının avantaj ve dezavantajları

1. Standart İp misina kullanımının avantaj ve dezavantajları

Değerli üy

Misina ipinin avantajları nelerdir.

1)Daha küçük bir çapla avlanabilme elbette sair misinalara nazaran üstünlük içermektedir.
    Örneğin tekne ile avda,şayet yemli dip avı yapıyorsanız bu sayede gayet ince çaplara kadar inebilir,üstelik normal misinaya nazaranda kimi zaman beş misli sağlamlıkta elde edersiniz.
    2)Bu sayede dibe daha çabuk inebilir,dip akıntılarından daha az etkilenir,dolayısıylada balık suyunda daha dikine(apikoda) kalabilir,diple olan irtibatınızı daha uzun süre sürdürebilirsiniz.
    3)Misina ipinde sünme yoktur.Bu ise balık vuruşlarını,çok derinden bile daha net hissetmenize,tasmalamayı yerinde ve zamanında yapmanızı sağlamaktadır.
    4)Yemli dip avında bu sayede yakalanan balığı çekerken,onun kurtulma hamlelerini,kafa atışlarını çok net hisseder,böylecede balık alınana kadar heyecan ve keyfiniz misliyle artar.
    5)Misina ipi ile avlanmak modern bir avlanma şeklidir.Bir sinsile içersinde makaranız,kullanacağınız kamışın kalitesi,sair aparatlarınızın hepsi kaliteli olur,bu durum alacağınız netice ve randıman açısından düşünüldüğünde harcayacağınız ekstra masrafı kolaylıkla karşılar.
    6)Kıyıdan avlarda bu kere takımınızı,düşük çap sayesinde,hafiflik içerdiğinden daha uzağa erdirebilirsiniz.
    Kurşun yada kullanılan bir sahte,arkasında ne kadar daha hafif bir misina taşıyorsa daha uzağa düşer,inceliği ise rüzgar direncini daha kolay yener,Beklemeli avlardada keza akıntıdan daha az etkilenirsiniz.
    7)Atçek sahteyle avlanmada ise çok düşük çaplarda örneğin;o,06 mm çapa kadar inebilir,nokta atışlarınızı ve istediğiniz yere erişebilme kabiliyetinizi doruğa yaklaştırabilirsiniz.

Bir hevesli avcı, misina ipine geçmeden önce hakikaten makara ve kamış kullanımına iyice alışmalı,bu tür avın layıkıyla üstesinden gelme kabiliyetine sahip olmalıdır.Aksi takdirde sonuç bazen hüsran olur.

Misina ipinin elbette bazı dezavantajlarıda vardır,şöyleki;

1)Birkaç kat daha normal monofilament misinalara nazaran pahalıdır.

2)Keza,bu misina ipiyle kullanmayı amaçladığınız makara ve kamışlarınız,asla sıradan olmamaları,yüzük,kamış halkaları(fuji)ipin yıpratıcı etkisine göre imal edilmiş olmalıdır.Hernekadar bazı misina iplerinin yıpratıcı etkileri daha az olsada(daha kaliteli,silikon kaplı vs)bu durumu sadece uzatır.
    3)Kullanacağınız makara, ip misinanın atış esnasında sağılmasına dahayardımcı olabilecek tipte olmalı,daha geniş bobin(kafa)sarımda üstten alta doğru tatlı bir azalışla sarma kabiliyetine haiz olmalıdır.
    4)Misina ipi kullanımında aynı teknede sırf makaralı olta kullanımı sayesinde daha dar bir alanda daha fazla kişi avlanabiliyor olunsada,birbirlerine takma riski herzaman var olduğundan azami dikkat sarf edilmeli,aynıı teknede bulunan avcılar teknenin neresinden olta indireceklerini iyi bilmeli,kaptanında bu durumu uyarması gefrekmektedir.Yoksa bir karışıklık hadisesindebunu açmak normal monolara nazaran çok daha uzun bir uğraş gerektiiriir,bloke olan avcılar haddindeb fazla zaman kaybederler.
    5)Keza kıyıdan avlarda bu karışma durumu daha fazla dikkat gerektiirir.Yoğun balıkta bir avlakta nerdeyse omuz,omuza av yapmak durumunda kalındığında illaki karışmalar yaşanır,ip misina normali keseceğinden,karışıklıklar daha fazla olacağından avcı nerdeyse bloke olur ve yanındaki tanımadığı insanlarla aralarında münakaşa ve hatta kavga bile olabilir.
    6)Dolayısıyla misina ipiyle avlanmanın avantajı anında dezavantaja dönebilir.Bilinçli bir avcı daha seyrek avcı olduğu anlarda misina ipini kullanmayı tercih etmelidir.
    7)Atış esnasında avcının yapacağı ufak bir hatanın dahi karşılığı kuşgözü düğümü ile karşılaşmasına sebep olabileceği bilinmeli,avcı azami dikkatli olmalı,atış sonrasında meydana gelecek,yüksüz bir misina ip miktarını,sarımın ilk safhalarında makarasına sıkı sarılamasını teminen,sair elinin yardımıyla ilk metreleri sıkı sarmalıdır.
    8)Aksi takdirde altta gevşek sarımlı kalan bölümü,yüke binerek sarıldığı için sıkı sarılan üst misina ipi bir yerde hemen olmasada illaki kapar,ilkönceleri ufak,avcı derhal farkedemezsede,kuşgözü düğümü gittikce büyür ve behemahal içinden çıkılamaz bir durumla karşı,karşıya kalınması kaçınılmaz olur.

Av durur,pahalı ve kıymetli misina ipinizin önemli bir kısmını keser atarsınızda.

9)Misina ipinin kesme kabiliyeti atış parmağınızdada tesirini gösterir.
    Yanlış bir hareketinizde elinizi dahi kesebilir yada canınızı yakabilirsiniz.

Bence uzun surf atışları için parmaklık kullanmanızda fayda vardır.Artık bu parmaklıklar satıcılarda bulunmaktadırlar.

10)Misina ipi satın alırken,sarım kat sayısı fazla olanları tercih etmeniz avantajınazınadır.Zira bu sayede daha küçük çaplı,nerdeyse normal misinayla aynı çapa yakın,üstelik sağlam bir miisinaipiniz olur.

11)Asla misina ipi kullanırken normal misinalarda kullandığınız düğüm çeşitlerini kullanmayınız,bir yerde çözülür ve üzülürsünüz.

12)Misina ipi düğümlerini ayrı bir konu olarak ele almak azmindeyim,keza hangi hallerde misina ipi ile ,normal misina birleştirilerek kullanılır,düğümleri nelerdir konumuz dahilinde olacaktır.

Sevgi ve saygımla kalınız
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 29-10-2012, 08:39

2. Standart

Sevgili Vedat ağabey,
    Benim dertlerime el atmışsın
    İp düğümlerinide merakla bekliyorum.
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 29-10-2012, 13:18

3. Standart

Alıntı köstereç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper olmuş. Düğümleri bekliyoruz abicim. Çizimli olursa bilahare teşekkür ederiz.
    Beni motive eden şey sorulardır.

Ne yazıkki konu ilgi görmemeiş

Oysa o kadar önemlidiirki

Sevgiler
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 30-10-2012, 14:48

4. Standart

Vedat abi,

Turna için ip misina düşünüyorum. Daha önce kullanmıştım ama sahteyi atarken kopmuş ve bayağı canımı sıkmıştı. Bu sebeple senin önerdiğin bir marka varmı. Bu takımı sadece turna avında kullanacağım. Makina-kamış ve misina önerisine de açığım abicim

Saygılarımla.
    Ahmet ŞENOL - A rh(+) - Ankara-1981
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 30-10-2012, 15:10

5. Standart

Alıntı asenol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vedat abi,

Turna için ip misina düşünüyorum. Daha önce kullanmıştım ama sahteyi atarken kopmuş ve bayağı canımı sıkmıştı. Bu sebeple senin önerdiğin bir marka varmı. Bu takımı sadece turna avında kullanacağım. Makina-kamış ve misina önerisine de açığım abicim

Saygılarımla.
    Şayet bir marka,Türkiyede yedek parça,bakım,gibi hizmetleri veremiyorsa,yada garanti edemiyorsa ben artık o ürünü satın almamaya karar verdim.

Bu aynı bir araba alırken servis ağı ve yedek parça sorunu gibi bence olmazsa olmazdır.

Balıkcılık bizim hobimizdir.Yarıda kalan keyfimiz olursa,bunu en kısa zamanda telafi edemiyorsak,ne kıymeti kalırki markanın.

Şu anda bu hizmeti ideale yakın bir ölçüde sadece Cengiz balıkcılık vermektedir.

Tam 3elemanı devamlı bu işle uğraşmakta,firmada makaraları için ömür boyu sloganını kullanmaktadır.

Okumanın Sea Spin,V system gibi kamışları vardır.Bunlar çeşitli boy ve aksiyondadırlar.İdeal bir turna atçek,levrek atçek kamışıdır.Fiyatlarıda gayet uygundur.

İp misinaya gelince Savagear Adrenalin ip misina bugün sağlamlık,akıcılık ve kuş gözü dğümünü asgari yapan muhtelif kalınlık ve metrelerde satılmaktadır.

Sanırım kalite ve fiyat yönündende ele alındığında tercih edilir seviyededir.

Ancak bilmelisinizki,ip misina düğümleri farklıdır.Bu düğümleri kullanmazsanız kopmadan çok sıyrılma yaşarsınız.

Esasen bir turna avcısı için ip m isina kullanmak neredeyse şarttır.Saza takarsınız,dala takarsınız iple çeker alırsınız.Yok normal misina kullanıyorsanız o sahteyi genelde orada bırakırsınız.

Sevgiler
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 30-10-2012, 16:28

6. Standart

İp misinanın tüm artı ve eksilerini yazmışsınız. Gerçekten biz amatörler için çok değerli bilgiler.. Benim yemli dip avı yapan arkadaşlara küçücük bir tavsiyem olacak..

Dediğiniz gibi İp misinaların hassasiyetleri tartışmasız.. 100 metrede izmaritin vuruşunu alabiliyorsunuz Bu gerçekten çok önemli.. Daha dünkü avımızda ben 2 kilo civarı bir balık tutmuşken benim dışımdaki 3 arkadaşın toplam balığı neredeyse bu kadardı.. 49 metrede 0.40 misine ile avlanan Erkanın Abisi hiç bir vuruş alamazken ben seri bir şekilde barbun izmarit çekiyordum.. Hassasiyet açısından ipli takıma geçince o da balık tutmaya başladı.. Ben Jig yaptığım 0.28 Berkley Whiplash ın önüne 0.70 Fluorocarbon 3-4 kulaç misine ile av yapıyorum. Önde Fluorocarbon misine oluşu balıkların kafa darbelerini emmesini ve mümkün olduğunca az balık kaçmasını sağlıyor.. Özellikle Mercan avlarımda sadece ip misine kullanırken balıkların 4 te biri çekerken takım esnemediği için kaçıyordu. Ancak az bir loader sayesinde hem vuruşları kaçırmıyorum, hemde balığı çekme esnasında daha az balık oltadan kurtulabiliyor. İp ile avlanırken az bir loader gerçekten işe yarıyor
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 30-10-2012, 16:59

7. Standart

Kargodan bu gün gelen Daiwa Crossfire 3000X makara ile ip misinadaki kuş gözü sorunlarım tamamen yok oldu.Bu akşamüstü yaptığım onlarca(tahmin ediyorum 60-70 atış)atışta ne en ufak bir kuş gözü oluştu nede atışlarda en ufak bir sorun vardı.
    Yani benim kullanımımda herhangi bir hata yokmuş
    Hata sadece ve sadece Okuma nın Trio 30 S inde imiş.
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 30-10-2012, 18:18

8. Standart

Ustacım İp misina durumunu harika özetlemişsin dün izmirde kıyıdan yemli avımızda ip misina kullandım dediğin gibi sünme olmadığı için az olan vuruşların hepsini aldık. (ip misina olan takımlara gelen 3 vuruş oldu ) Yine sünme olmadığı için orta boy sayılabilecek balıklar gelirken hep iriymiş gibi hissettirdi buda av zevkimizi katladı diyebilirim. Daha önce sana danışmıştım sarı renk problem olurmu diye bence bir fark yaratmadı monofilament misina kullanan arkadaşlarla aynı sayıda vuruş aldık onlar tasmalayamadı biz tasmaladık. Tavsiyelerin için çok teşekkürler.
    Kendine dikkat et
    Emin ERTÜRK
    Akhisar
    İkamet : Güzel İzmir
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 30-10-2012, 19:14

9. Standart

Vedet Abi, şahane bir makale olmuş ellerine sağlık bu güzel mısraların her cümlesi tecrubenin yansıttığı izi gösteriyor keyifle okudum ve iznin olursada paylaşmayı düşünüyorum.
    Övünç Dinç - İzmir/1981
    Seyir Defteri
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 31-10-2012, 00:17

10. Standart

Alıntı o.dinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vedet Abi, şahane bir makale olmuş ellerine sağlık bu güzel mısraların her cümlesi tecrubenin yansıttığı izi gösteriyor keyifle okudum ve iznin olursada paylaşmayı düşünüyorum.
    Sevgili Övünç

İlgi ve yorumlarına teşekkür ediyorum.

Elbette beğendiğin her makalemi paylaşabilirsin,sormana gerek dahi olmadan.

Sevgimle kal
    Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 31-10-2012, 17:26

Bu Konu için Etiketler